Menu

Program Committee

The educational sessions at RSA Conference 2019 are selected by a volunteer committee of industry experts.

The following individuals comprise the 2019 Program Committee for the Track and Peer2Peer sessions:

  • Michael F. Angelo
  • Ryan Berg
  • Brian Betterton
  • Mike Brown, RADM, USN (Ret)
  • Bill Burns
  • Tim Callahan
  • Dawn Cappelli
  • Sandy Carielli
  • Angelique Carson
  • Cassie Clark
  • David Colberg
  • Edna Conway
  • Joshua Corman
  • Lorrie Cranor
  • Mary Ann Davidson
  • Greg Day
  • Lawrence D. Dietz
  • Chris Dollase
  • David Etue
  • Julie Fitton
  • Jack Freund Ph.D.
  • Allan Friedman
  • Dan Glass
  • Lisa Green
  • Ted Harrington
  • Andrew Hay
  • Rita Heimes
  • Todd Inskeep
  • John Johnson
  • Jeff Jones
  • Kim L. Jones
  • Nishant Kaushik
  • Mike Kearn
  • Diana Kelley
  • Laura Koetzle
  • Sandra Lambert
  • Scott Lambert
  • Sam Levin
  • Lenny Levy
  • Shannon Lietz
  • Susan Lyon-Hintze
  • Etay Maor
  • Dave Martin
  • Rick Mellendick
  • Jenny Menna
  • Jennifer Minella
  • Kelley Misata
  • Richard Mogull
  • Todd Morneau
  • Florence Mottay
  • Merlin Namuth
  • Andrew Nash
  • Wendy Nather
  • Christopher Painter
  • Michael Palmer
  • Christopher Romeo
  • Ben Rothke
  • Randy Sabett
  • John Scimone
  • Masha Sedova
  • Bobbie Stempfley
  • Lynn Terwoerds
  • Aaron Turner
  • Tom VanNorman
  • Mario Vuksan
  • Evan Wheeler
  • James Wickett
  • Stephen Wu

The following individuals comprise the 2019 Program Committee for the Cryptography Track sessions:

  • Josh Benaloh                         
  • Alex Biryukov                        
  • Alexandra Boldyreva                                                 
  • Joppe Bos                              
  • David Cash                           
  • Jung Hee Cheon                  
  • Jean-Sébastien Coron   
  • Henri Gilbert   
  • Helena Handschuh   
  • Tibor Jager           
  • Stanislaw Jarecki   
  • Marc Joye              
  • Florian Kerschbaum     
  • Xuejia Lai      
  • Tancréde Lepoint             
  • Mitsuru Matsui     
  • Michael Naehrig                    
  • Miyako Ohkubo                
  • Elisabeth Oswald     
  • Léo Perrin                                     
  • David Pointcheval   
  • Bart Preneel              
  • Rei Safavi-Naini                    
  • Kazue Sako                            
  • Peter Scholl                           
  • Nigel Smart
  • François-Xavier Standaert                            
  • Takeshi Sugawara 
  • Mehdi Tibouchi              
  • Huaxiong Wang

This document was retrieved from http://www.rsaconference.com/events/us19/agenda/program-committee on Mon, 17 Jun 2019 13:56:43 -0400.